Navigácia

ŠkVP

ISCED 1, ISCED 2

 

Základná škola s materskou školou

Sninská 318/16, 067 77 Zemplínske Hámre

 

 

 Školský vzdelávací program

 

pre 1. a 2. stupeň ZŠ –ISCED 1, ISCED 2

 

 

 

 

 

 

SAM_1260logo školy                                                                        

 

Školský vzdelávací program

 

motto školy: V prírode je všetko poznanie

 

Vzdelávací program              

Stupeň vzdelania                    ISCED 1, ISCED 2

Dĺžka štúdia                           1. stupeň: 4 roky,  2. stupeň: 5-roky

Vyučovací jazyk                    slovenský,  

Študijná forma                       denná

Druh školy                             štátna  

 

Predkladateľ:

Názov školy                           Základná škola s materskou školou

Adresa                                               Sninská 318/16, 067 77 Zemplínske Hámre             

IČO                                        37873636

Riaditeľ školy                        Mgr. Mária Gajdošová

Koordinátor pre tvorbu ŠVP Ing. Jarmila Brečková

Kontakty: - telefón                057/7581890-1

                 - fax                       057/7581891

     - email                    zshamre@post.sk

 

Zriaďovateľ:

Názov                                     Obec Zemplínske Hámre

Adresa                                    Hlavná 152/183, 067 77  Zemplínske Hámre

Kontakty: - telefón                   057/7581790

                 - email                    zemplinskehamre@stonline.sk

 

 

Platnosť dokumentu od 02. 09. 2008                                     .................................................

                                                                                                 Mgr. Mária Gajdošová                                                                                                                                            riaditeľka školy

  1. Veľkosť  školy 

Naša škola je úplná. Máme osem ročníkov a v každom ročníku po jednej triede. Počet žiakov je približne 110, v priemere asi 14 žiakov na triedu.  Škola je umiestnená v nádhernom prostredí pod Sninským kameňom. Je v tichom prostredí mimo hlavnej cesty. Veľa zelene skrášľuje okolie školy.

 

  1. Charakteristika žiakov

Čo sa týka zloženia tried prevládajú dievčatá. Čo sa týka sociokultúrneho prostredia žiaci pochádzajú viac – menej z úplných rodín a  prevládajú rodičia so stredoškolským vzdelaním.

Žiaci prejavujú veľký záujem o prácu s počítačom. Zaujímajú sa o ochranu prírody, skrášľovanie životného prostredia. 

Spolupráca s rodičmi je na veľmi dobrej úrovni. Je založená na vzájomnej dôvere, úcte. V prípade potreby riešenia určitého problému, podieľajú sa na jeho odstránení za účasti rodičov, vedenia školy vysokokvalifikovaní odborníci ako triedny učiteľ, vyučujúci, výchovný poradca. Takouto súhrou sa ľahšie odstraňujú  neúspechy a zlyhania žiakov v škole, čím sa predchádza vytváraniu negatívneho vývinu žiakovej osobnosti.    

Vzťahy medzi žiakmi, rodičmi, pedagogickými zamestnancami a vedením školy sú korektné. Vzniknuté problémy riešime ihneď, aby sme predišlo ich prehlbovaniu.

V škole máme žiakov iba z našej obce. Individuálny prístup sa venuje žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Vzťahy sa nedajú merať, ale prelínajú sa celou činnosťou školy.

 

  1. Charakteristika pedagogického zboru

Na škole dlhodobo vyučuje viac než 9 učiteľov odborných predmetov. Priemerný vek pedagogického zboru sa pohybuje okolo 42 rokov. Kvalifikovanosť pedagogického zboru je na I. stupni 100%, na II. stupni okolo 85%. Nekvalifikovanosť absentuje vo výchovných predmetoch a vo vyučovaní cudzích jazykov. Väčšia časť pedagogických pracovníkov má dlhodobé skúsenosti vo svojom odbore. Učitelia sledujú najnovšie trendy vo výchovno vzdelávacom procese, ktoré využívajú konkrétne vo svojich predmetoch.

Škola má výchovného poradcu, ktorý pôsobí dlhodobo v tejto funkcií. Jeho práca spočíva v participácii s pedagogicko-psychologickou poradňou, s priestupkovou komisiou pri obecnom úrade a sociálnym kurátorom pri riešení výchovných problémov žiakov. Pracuje aj v oblasti kariérneho poradenstva.

Koordinátor pre environmentálnu výchovu

Cieľom environmentálnej výchovy je formovať a rozvíjať u žiakov také osobnostné kvality, ktoré ich naučia chrániť a zlepšovať životné prostredie.

Cieľom je:

 

1) učiť žiakov o životnom prostredí,
2) vychovávať žiakov prostredníctvom životného prostredia,
3) vychovávať žiakov pre životné prostredie.

Obsah environmentálnej výchovy umožňuje chápať, analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím na základe poznávania ekologických procesov, ktorými sa riadi život na Zemi, geomorfologických a klimatických podmienok ovplyvňujúcich činnosť ľudí a ďalších živých organizmov. Rovnako významné je pochopenie sociálnych a kultúrnych vplyvov, ktoré determinujú ľudské hodnoty a správanie, vedomie individuálnej zodpovednosti za vzťah človeka k prostrediu ako spotrebiteľa a výrobcu. Tieto poznatky a schopnosti človeka determinujú proces intelektuálneho a praktického rozhodovania a uvedomovanie si vplyvov ľudskej činnosti na kvalitu života na Zemi.

Naša škola  zapája žiakov do separovaného zberu a pestuje  v nich vzťah k svojmu ŽP.  V tejto oblasti sme nadviazali spoluprácu zameranú na poznávanie práce lesohospodárov a ochranu ŽP, ukážky technológie výroby dreva na OM, naša spolupráca bude pokračovať akciami, ktoré žiakom viac priblížia Lesnú pedagogiku resp. manuálnu výsadbu stromčekov.

 

Mimo toho sa žiaci  pravidelne zúčastňujú  na:

- čistení dediny a okolia školy v jeseni a jari

- účasť na súťaži Envirootázniky 

- zber hliníkových fólií

- príprava násteniek v škole a na OÚ s environmentálnou tematikou

- účasť na rôznych akciách so zameraním oboznámiť sa s ochranou ŽP:

- uskutočňujeme poznávacie výlety do miestnej krajiny

Environmentálna výchova sa uskutočňuje v priebehu školského roku prostredníctvom výučby hlavne v predmetoch : prírodoveda, prírodopis, zemepis, fyzika, občianska výchova ...

 

 

 koordinátor pre prevenciu drogových závislostí

 

            Koncepcia prevencie drogových závislostí, kriminality a prevencie pred negatívnymi vplyvmi postavila školu pred veľmi náročnú úlohu. Pokračujeme v pozitívnych trendoch smerujúcich k vzájomnému poznávaniu žiakov, v diskusii o problémoch žiakov a možných vhodných riešeniach životných situácií. Učitelia viedli  vzájomné diskusie so žiakmi a ponúkli im primerané alternatívy riešenia problémov, s ktorými sa v živote stretávajú.    

 

            Plán úloh bol postavený na základné ciele prevencie a to na zmenenie atmosféry v škole z autoritatívnej na humanistickú, tvorivú a podporujúcu  individualitu osobnosti dieťaťa akceptujúcu jeho osobné vybavenie a podmienky, v ktorých žije v rodine a v malej sociéte.

            Učitelia, výchovný poradca a vedenie školy robili prevenciu na elimináciu pred negatívnymi vplyvmi patologických spoločenských javov na triednických hodinách a  neformálnymi rozhovormi.

Úlohou školy bude aj naďalej monitorovať a včasnou intervenciou eliminovať vznikajúce problémy a zabrániť ich prehlbovaniu.

 

Jednou z priorít školy je zabezpečovanie odborného rastu pedagogických zamestnancov. V súlade s týmto zámerom zúčastňovať sa školení, seminárov, jednorazových a priebežných vzdelávacích podujatí v spolupráci s MPC v Prešove, MC Bratislava a inými vzdelávacími inštitúciami. Prípravu ďalšieho vzdelávania učiteľov zamerať na cudzie jazyky, výchovy, predmetové komisie a na prácu triedneho učiteľa.

 

Pri ďalšom vzdelávaní učiteľov využívame internetové stránky pre školy – Infovek, Moderný učiteľ, Moderná škola, Škola hrou , Škola plus...

 

  1. Dlhodobé projekty

INFOVEK – cieľom projektu je naučiť  žiakov aktívne používať počítač, pracovať s internetom.

Na našej škole sa žiaci oboznámia so samotným počítačom, naučia sa základy jeho ovládania a samozrejme snažíme sa im vysvetliť aj základnú filozofiu práce a fungovania samotného počítača. Na začiatku využívame jednoduché aplikácie ako Skicár, ukážeme im čo je to Word a postupne v tomto programe pracujú. Učia sa pracovať aj v programe Excel, PowerPoint a samozrejme nesmieme zabudnúť na Internet, ktorý všetkých zaujíma.

Aktivity:

            Internetová olympiáda

            Európa v škole

            Využívanie softvérových programov, Lexicon NJ, AJ

Grafické súťaže

Tvorba prezentácii – moja trieda

Mimovyučovacia krúžková činnosť

Využívanie PC pri vyučovaní TchV na II. stupni

 

 

 ŠKOLA  PODPORUJÚCA  ZDRAVIE – cieľom projektu je:

 

- humanizácia výchovno-vzdelávacieho procesu

- rozvoj pohybových aktivít žiakov, ochrana podpory zdravia, podpora obranyschopnosti

   organizmu

- ochrana a tvorba pracovného prostredia školy,   psychohygiena v škole

-  výchova k zdravému spôsobu života, zodpovednosti za vlastné zdravie

-  vytváranie a rozvíjanie pozitívnych medziľudských vzťahov učiteľ- žiak- rodič

 

STROM ŽIVOTA - cieľom projektu je zaujímavou formou vzdelávať deti a mladých ľudí v oblasti prírodného a kultúrneho dedičstva a podporovať u nich vzťah k životnému prostrediu a k histórii.

- v rámci tohto projektu sme zapojení do programu  „Živá voda“, ktorý umožní žiakom pochopiť zákonitosti fungovania riečneho ekosystému a ukáže im, aký má vplyv využívanie krajiny na vodný tok,

- umožní im podieľať sa na riešení problémov týkajúcich sa životného prostredia,

- obohatí ich znalosti o problematike znečistenia vôd, plytvaní vodou a tiež o možnostiach riešenia týchto problémov,

- ponúka im zároveň samostatnú a zmysluplnú činnosť

 

 

  1. Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi

            Rodičia sa aktívne podieľajú na dianí školy a pomáhajú pri organizovaní rôznych akcií-  MDD, karnevalu, posedenia pri jedličke, pri zápise žiakov do 1. ročníka, pri zakúpení kníh, ktorými sú odmeňovaní žiaci 9. ročníka na konci školského roku, poskytovaní finančnej pomoci na koncoročný výlet pre deviatakov. Tieto akcie vychádzajú hlavne zo želaní a potrieb detí a majú viac-menej význam zábavný, ale žiakom poskytujeme aj mnoho aktivít so vzdelávacím charakterom.

Škola spolupracuje aj s inými subjektmi –  Obcou  Zemplínske Hámre, Okresná knižnica, Únia Žien, Materskou školou, PZ Humenné, PPP Snina, Colná sprava Ubľa , Vojenské lesy Kamenica nad Cirochou, Detská organizácia Fénix.

 

            Rada školy pri Základnej škole Zemplínske Hámre  bola ustanovená v zmysle § 24 zákona  č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov po voľbách dňa 12.4.2007.Funkčné obdobie začalo dňom  22. 4. 2007 na obdobie 4 rokov.

Počet členov RŠ bol stanovený podľa vyhlášky MŠ SR o školskej samospráve.

                                  

Pedagogickí zamestnanci:      - Mgr. Dzubová Iveta – predseda rady školy

- Mgr. Vargová Zuzana        

 

Nepedagogickí zamestnanci: - Pohlová Emília

 

Zástupcovia rodičov:             - Petková Mária                             

                                               - Džubera Vladimír

                                               - Ožvoldová Iveta

- Kuráňová Silvia

 

Zástupca zriaďovateľa:          - Mgr. Škutková Slávka                    

                                               - Mgr. Žírová Veronika

- Zaremba Marián – podpredseda rady školy

-

 

Rada školy zasadá podľa potreby, rieši závažné otázky, ktoré sa dotýkajú výchovy a riadenia školy. Úzko spolupracuje s rodičovskou radou. Nakoľko predsedom RŠ je učiteľka tunajšej školy, úzko spolupracuje s vedením školy. RŠ sa riadi štatútom vydaným MŠ SR.

                       

Rodičovská rada – je iniciatívnym orgánom školy. Schádza sa podľa potreby. Vítaná je pomoc rodičov pri organizovaní MDD, karnevalu, posedenia pri jedličke, pri zápise žiakov do 1. roč., pri zakúpení kníh, ktorými sú odmeňovaní žiaci 9. roč. na konci školského roku,  poskytli finančnú pomoc na koncoročný výlet pre deviatakov.

 

            Schôdze ZRPŠ organizujeme minimálne 3-krát ročne. Triedne schôdzky rodičov uskutočňujeme podľa požiadaviek rodičov, resp. podľa potreby školy – triednych učiteľov. Ďalšou formou kontaktu sú konzultácie, ktoré si triedny učiteľ dohodne s rodičmi na prvom rodičovskom združení. (1 krát v mesiaci, osobné kontakty uskutočňujeme v popoludňajších hodinách mimo vyučovania)

           

 

 

  1. Priestorové a materiálno–technické podmienky školy

            Škola má dve budovy, v prvej budove je základná škola, materská škola a školská jedáleň, v druhej budove sa nachádza telocvičňa a posilňovňa. V budove základnej školy je 8 učební vybavených podľa ročníkov. Všetky triedy na I. stupni sú vybavené novým výškovo nastaviteľným nábytkom, štyri triedy na II. stupni majú nový školský nábytok. Jednou z priorít školy je postupne vylepšovať a modernizovať materiálne vybavenie učební a kabinetov. Počas školského roka sme doplnili veľké množstvo moderných učebných pomôcok, čo umožnilo  tvorivejšie a efektívnejšie vyučovanie.

Každá trieda je pripojená na rozvody KBTV a internet. Jedna trieda je „špecializovaná“ učebňa pre výučbu chémie a fyziky. Dielňa na výučbu technických prác je dobre vybavená. Telocvičňa po zrekonštruovaní bola vybavená potrebným náradím – pre zabezpečenie telovýchovy žiakov,  pre viacúčelové využitie telocvične, jej sprístupnenie verejnosti a využívanie športovcami  obce.  Budova sa skladá z 2 hlavných častí – telocvičňa a sociálna časť , posilňovňa, kabinet TV. Pre potreby žiakov a detí slúži  aj vonkajší areál, kde je zriadené antukové volejbalové ihrisko , pieskové doskočisko.

Počítačová učebňa (14 počítačov) s dataprojektorom  prispieva k skvalitneniu  procesu prípravy učiteľov na vyučovanie, ale aj zavádzaniu moderných informačných technológií do jednotlivých predmetov, k zvyšovaniu digitálnej gramotnosti nielen u vyučujúcich, ale aj u žiakov. Škola má zabezpečený bezbariérový prístup, úpravu triedy a hygienického zariadenia pre  potreby žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Školská knižnica bola doplnená o nové tituly kníh zakúpené z peňazí za zber papiera. Z dôvodu nedostatku priestorov je knižnica umiestnená v triede, čo je nevýhodou pre praktické využívanie na vyučovacích hodinách. Chybá nám jazyková učebňa, kabinety sú v malých priestoroch. Stravovanie je zabezpečené vo vlastnom stravovacom zariadení.

Hygienické zariadenia boli celkovo zrekonštruované , vymenili sa obkladačky, dlažba, nové WC misy , pisoáre a umývadla. Celá škola bola vymaľovaná, nové dvere, vymenili sa kľučky, žiaci majú nové šatne, žalúzie sú v počítačovej miestnosti a v niektorých triedach na 1. poschodí.

       

 

  1. Škola ako životný priestor

 

            Aby sa žiaci i pedagógovia cítili v škole čo najpríjemnejšie, kladieme dôraz na: upravené a estetické prostredie tried, školského dvora, chodieb, aktuálne využívame práce našich žiakov na skrášľovanie interiéru školy, aktuálne informácie o aktivitách školy, ktoré sú na informačných tabuliach a nástenkách, budovanie priateľskej atmosféry medzi žiakmi navzájom a medzi žiakmi a pedagógmi.   Na škole sa upevňujú vzťahy učiteľ- žiak, učiteľ- rodič. Všetci učitelia sa snažia vzťahovo podporovať podnetnú klímu. Klíma dôvery prechádza do otvorenej komunikácie. Podnety prichádzajú aj zo strany samotných žiakov pomocou anonymných ankiet, kde sa žiaci vyjadrujú k aktuálnym problémom  a navrhujú riešenia. Z ich návrhov vychádza, že žiaci majú záujem o korektné vzťahy s učiteľmi. Cez žiakov rodičia vnímajú, že si ich škola váži, že sú v škole vítaní.

 

 

 

  1. Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní

 

            Škola má na vyučovanie vytvorené  bezpečné a zdraviu vyhovujúce podmienky. Zvýšená pozornosť, čo sa týka bezpečnosti, sa venuje na hodinách telesnej výchovy, práca v dielni, pri práci s chemikáliami a v počítačovej učebni. Poučenie žiakov o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci sa realizuje na začiatku školského roka , pred začiatkom prázdnin a pred realizovaním výletov a exkurzií. Každoročne sa uskutočňuje aj školenie zamestnancov školy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a proti požiaru. Pravidelné kontroly bezpečnosti a ochrany zdravia vedú k odstraňovaniu nedostatkov podľa výsledkov revízií.

 

II. Charakteristika školského vzdelávacieho programu

 

 

 

  1. Pedagogický princíp školy (vlastné ciele výchovy a vzdelávania )

            Škola umožní všetkým žiakom získať dostatočné všeobecné vedomosti a zručnosti vo všetkých všeobecnovzdelávacích predmetoch a hlboké odborné vedomosti vo všetkých zvolených voliteľných predmetoch.

 

Výchovno-vzdelávaciu činnosť smerovať k príprave žiakov na život, ktorý od nich vyžaduje, aby boli schopní kriticky a tvorivo myslieť, rýchlo a účinne riešiť problémy, tímovo pracovať, komunikovať medzi sebou a  vzájomne sa rešpektovať.

Pripraviť človeka rozhľadeného, vytrvalého, schopného sebamotivácie k celoživotnému vzdelávaniu.

Dosiahnuť zvýšenie gramotnosti v oblasti IKT žiakov v našej škole.

Zabezpečiť kvalitnú prípravu žiakov v cudzích jazykoch so zreteľom na možnosti školy, so zameraním na komunikatívnosť a s ohľadom na schopnosti jednotlivých  žiakov.

Zavádzať nové formy a metódy práce do vyučovacieho procesu, podporovať talenty a záujmy každého žiaka.

Veľký dôraz budeme hneď od začiatku klásť na vytvorenie dobrého tímu v triede, na rozvíjanie sebapoznania a sebahodnotenia žiaka.

 

Ďalšie ciele:

 

napr. posilniť úlohu a motiváciu učiteľov, ich profesijný a odborný rast,

podporovať talenty, osobnosť a záujmy každého žiaka,

skvalitniť spoluprácu s rodičmi, verejnosťou a inými školami aj v zahraničí,

zaviesť nové formy a metódy práce.

 

 

  1. Zameranie školy a stupeň vzdelania

            Sme škola, ktorá ponúka kvalitný výchovno-vzdelávací proces. Naši žiaci získavajú počítačovú gramotnosť na rozšírených hodinách technickej výchovy so zameraním na „prácu s počítačom“. Aj žiaci 1.stupňa už majú základné vedomosti pri práci s počítačom, ktoré nadobúdajú na počítačových krúžkoch. Keďže je akútny nedostatok učiteľov cudzích jazykov vôbec, vyučovanie anglického jazyka prebieha od 3. ročníka. Na našej škole sú učitelia prevažne prírodovedného zamerania, ktorí chcú vychovávať nové generácie s pozitívnym vzťahom k životnému prostrediu, k svojej Zemi, ktorým nebudú ľahostajné problémy tejto doby.

Máme pestrý výber záujmových krúžkov. Prostredníctvom jedného z nich pestujeme u žiakov

národné tradície – ľudové spevy, tance a zvyklosti tohto regiónu.

Snažíme sa o formovanie žiaka ako osobnosti v duchu ideálov a cieľov našej spoločnosti.

 

Stupeň vzdelania

ISCED 2

 

  1. Profil absolventa

            Absolvent našej školy by mal svojím vystupovaním robiť dobré meno škole, byť schopný vytvárať dobré medziľudské vzťahy, byť schopný hodnotiť  svoju úlohu v škole, v rodine a v spoločnosti, byť schopný starať sa o svoje fyzické i psychické zdravie, vedieť uzatvárať kompromisy, byť schopný vyhľadávať, hodnotiť a využívať pri učení rôzne zdroje informácií, osvojiť si metódy štúdia a práce s informáciami a vedieť diskutovať  o prírodovedných otázkach, mať schopnosť presadzovať ekologické prístupy pri riešení problémov miestnej krajiny, svojho regiónu, mať schopnosť vnímať dejiny svojej obce vo vzájomnom prepojení s vedomosťami z dejín vlastného národa, dobre ovládať slovenský jazyk, rozvíjať kultúru svojho písomného a ústneho vyjadrovania, ovládať dva svetové jazyky, byť  si vedomý svojich kvalít ,byť pripravený uplatniť sa v zamestnaní a byť zodpovedný za svoj život. 

Ako vzdelávacia inštitúcia sa nevzdávame ani úlohy výchovy, preto chceme, aby náš absolvent bol aj usilovný, svedomitý, samostatný, čestný.

 

 

  1. Pedagogické stratégie

            V oblasti rozumovej výchovy je naším cieľom rozvíjať u žiakov tvorivé myslenie, samostatnosť, aktivitu, sebahodnotenie.

Osobnostný a sociálny rozvoj budeme realizovať stimuláciou skupín žiakov so slabšími vyučovacími výsledkami, podporou  individuálnych schopností.

Budeme sa snažiť dôsledne vychádzať z potrieb žiakov a motivovať ich do učenia pestrými formami výučby. Chceme si všímať ich talent v jednotlivých oblastiach a rozvíjať ho do maximálnej možnej miery. Viac budeme preferovať samostatnú prácu žiakov a ich cieľavedomé zvládanie učiva.

Dôležitým  odporúčaním do budúceho šk. roka je pre nás  potreba orientácie na pozitívne hodnotenie žiakov, najmä slaboprospievajúcich, pre zvýšenie vnútornej motivácie.

Práca v oblasti environmentálnej výchovy je na našej škole veľmi bohatá. Aktivity sú zapracované do všetkých predmetov hlavne prírodovedných. Žiaci majú o túto oblasť veľký záujem.

Pravidelne sa zúčastňujeme na skrášľovaní obce a okolia, hľadania a odstraňovania čiernych skládok. V škole realizujeme triedenie odpadu, sme zapojení do projektu Strom života. Žiaci sa každoročne zapájajú do súťaže „Envirootázniky“, do prírodovedných olympiád. V spolupráci s VLM realizujeme vyučovacie hodiny v prírode praktickými ukážkami. Budeme pokračovať v realizácií environmentálnych projektov.

Pri prevencii drogových závislostí sa chceme zamerať aj na iné aktivity ako besedy v rámci spolupráce s PZ a colnou políciou.

Budeme sa snažiť dôsledne vychádzať z potrieb žiakov a motivovať ich do učenia pestrými formami výučby. Chceme si všímať ich talent v jednotlivých oblastiach a rozvíjať ho do maximálnej možnej miery.

 

 

  1.  Zabezpečenie výučby pre žiakov so špeciálnymi potrebami

Na škole máme 3 žiakov so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami, ktorí majú vypracovaný individuálny výchovno – vzdelávací program. Na jeho tvorbe spolupracujú triedny učiteľ, vyučujúci a špeciálny pedagóg. Spolupráca s rodičmi v tejto oblasti je na veľmi dobrej úrovni. Žiak s telesným postihnutím má v škole zrealizované priestorové úpravy: bezbariérový prístup a úpravu hygienických zariadení.

Príloha č. 1 ŠkVP pre žiakov s vývinovými poruchami učenia

  1. Začlenenie prierezových tém

Prierezové témy sú začlenené do predmetov podľa svojho obsahu a uvedené sú v učebných osnovách jednotlivých predmetov.

 

Multikultúrnu výchovu začleníme do jednotlivých učebných osnov predmetov dejepis, občianska výchova, geografia, výtvarná výchova a hudobná výchova.

 

 Mediálna výchova sa bude prelínať všetkými vzdelávacími oblasťami.

 

Osobnostný a sociálny rozvoj :  Téma sa prelína všetkými vzdelávacími oblasťami, pričom sa pri jej uskutočňovaní budú brať do úvahy aktuálne potreby žiakov.

 

Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra sa bude prelínať všetkými vzdelávacími oblasťami.

 

Tvorba projektu a  prezentačné zručnosti sa bude  prelínať všetkými vzdelávacími oblasťami.

 

Dopravná výchova - výchova k bezpečnosti v cestnej  premávke – formou  kurzu  na konci šk. roku

 

Ochrana života a zdravia sa bude realizovať prostredníctvom účelových cvičení.

 

 

III. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia

 

 

Vnútorný systém hodnotenia kvality zameriame na 3 oblasti:

1. Hodnotenie žiakov

2. Hodnotenie pedagogických zamestnancov

3. Hodnotenie školy

 

 

  1. Hodnotenie vzdelávacích výsledkov práce žiakov

 

            Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy, aké sú jeho pokroky. Budeme dbať na to, aby sme prostredníctvom hodnotenia nerozdeľovali žiakov na úspešných a neúspešných. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov.

Pri hodnotení učebných výsledkov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa bude brať do úvahy možný vplyv zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho školský výkon.

Budeme odlišovať hodnotenie spôsobilostí od hodnotenia správania

Cieľom je ohodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami a spôsobilosťami.

Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov budeme vychádzať z metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu. Hodnotenie žiaka sa vykonáva klasifikáciou, ktorej výsledky sa vyjadrujú určenými piatimi stupňami.

V procese hodnotenia učiteľ uplatňuje primeranú náročnosť, pedagogický takt voči žiakovi, rešpektuje práva dieťaťa a humánne sa správa voči žiakovi. Predmetom hodnotenia vo výchovno-vzdelávacom procese sú najmä učebné výsledky žiaka, ktoré dosiahol vo vyučovacích predmetoch v súlade s požiadavkami vymedzenými v učebných osnovách, osvojené kľúčové kompetencie, ako aj usilovnosť, osobnostný rast, rešpektovanie práv iných osôb, ochota spolupracovať a správanie žiaka podľa školského poriadku. Hodnotenie slúži ako prostriedok pozitívnej podpory zdravého rozvoja osobnosti žiaka.

Pri hodnotenívýsledkov práce žiaka sa postupuje v súlade s:

  1. výchovno-vzdelávacími požiadavkami vzdelávacích programov,
  2. požiadavkami na rozvoj všeobecných kompetencií,
  3. učebnými plánmi, učebnými osnovami a štandardami.

Podklady na hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov a správania žiaka získava učiteľ najmä týmito metódami, formami a prostriedkami:

  • sústavným diagnostickým pozorovaním žiaka,
  • sústavným sledovaním výkonu žiaka a jeho pripravenosti na vyučovanie,
  • rôznymi druhmi skúšok (písomné, ústne, grafické, praktické, pohybové) a didaktickými testami; uplatňuje aj metódy menej riadené (referáty, denníky, projekty, sebahodnotiace listy, dotazníky, pozorovania, portfóliá) - súbor prác žiaka, ktoré vypovedajú o jeho výkone,
  • analýzou výsledkov rôznych činností žiaka,
  • konzultáciami s ostatnými pedagogickými zamestnancami a podľa potreby s odbornými zamestnancami zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, všeobecného lekára pre deti a dorast, najmä u žiaka s trvalejšími psychickými a zdravotnými ťažkosťami a poruchami,
  • rozhovormi so žiakom a so zákonným zástupcom žiaka.

Žiak je z predmetu skúšaný ústne, písomne alebo prakticky najmenej dvakrát v polročnom hodnotiacom období.

Učiteľ oznamuje žiakovi výsledok každého hodnotenia a posúdi klady a nedostatky hodnotených prejavov a výkonov. Po ústnom skúšaní učiteľ oznámi žiakovi výsledok ihneď. Výsledky hodnotenia písomných a grafických prác a praktických činností oznámi žiakovi a predloží k nahliadnutiu najneskôr do 10 dní.

Písomné práce a ďalšie druhy skúšok rozvrhne učiteľ rovnomerne na celý školský rok. Pravidelným rozvrhnutím hodnotiacich činností zabráni preťažovaniu žiaka.

Podkladom pre celkové hodnotenie vyučovacieho predmetu sú:

  1. známky za ústne odpovede,
  2. známky za písomné práce, didaktické testy, grafické práce, praktické práce, pohybové činnosti.

Prospech žiaka vjednotlivých vyučovacích predmetoch sa klasifikuje týmito stupňami:

1 – výborný,

2 – chválitebný,

3 – dobrý,

4 – dostatočný,

5 – nedostatočný.

Stupeň 1 (výborný)                                                      

Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo využívať pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Samostatne a tvorivo uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Jeho ústny aj písomný prejav je správny, výstižný. Grafický prejav je  estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné až originálne.

Stupeň 2 (chválitebný)                                              

Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a  vie ich pohotovo využívať. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré tvorivo aplikuje pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí samostatne a kreatívne alebo s menšími podnetmi učiteľa. Jeho ústny aj písomný prejav má občas nedostatky v správnosti, presnosti a  výstižnosti. Grafický prejav je prevažne estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné, bez väčších nedostatkov.

Stupeň 3 (dobrý)                                                      

Žiak má v celistvosti a úplnosti osvojené poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a pri ich využívaní má nepodstatné medzery. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré využíva pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach s menšími nedostatkami. Na podnet učiteľa uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Podstatnejšie nepresnosti dokáže s učiteľovou pomocou opraviť. V ústnom a písomnom prejave má častejšie nedostatky v správnosti, presnosti, výstižnosti. Grafický prejav je menej estetický. Výsledky jeho činností sú menej kvalitné.

Stupeň 4 (dostatočný)

Žiak má závažné medzery v celistvosti a úplnosti osvojenia poznatkov a zákonitostí podľa učebných osnov ako aj  v  ich využívaní. Pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú podstatné chyby. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov a hodnotení javov. Jeho ústny aj písomný prejav má často v správnosti, presnosti a výstižnosti vážne nedostatky. V kvalite výsledkov jeho činností sa prejavujú omyly, grafický prejav je málo estetický. Vážne nedostatky dokáže žiak s pomocou učiteľa opraviť.

Stupeň 5 (nedostatočný)

Žiak si neosvojil vedomosti a zákonitosti požadované učebnými osnovami, má v nich závažné medzery, preto ich nedokáže využívať. Pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú značné chyby. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov, hodnotení javov, nevie svoje vedomosti uplatniť ani na podnet učiteľa. Jeho ústny a písomný prejav je nesprávny, nepresný. Kvalita výsledkov jeho činností a grafický prejav sú na nízkej úrovni. Vážne nedostatky nedokáže opraviť ani s pomocou učiteľa.

 

 

Povinné práce v hodnotiacom portfóliu

Vybrané písomné práce z jednotlivých predmetov

Prezentovanie ľubovoľnej témy

Voliteľné – vychádzame z toho, čo je obsahom vzdelávania 

Symbol, logo školy, triedy

Návrh triedneho poriadku

Triedny, resp. školský časopis – príspevky

Projekt škola budúcnosti

Výsledky zo súťaží

Atlas fotografií rastlín

 

 

  1. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov

Hodnotenie zamestnancov sa bude zakladať na bodovom hodnotení. Body sa budú prideľovať na základe:

  • Pozorovania (hospitácie)
  • Rozhovoru
  • Výsledkov žiakov, ktorých učiteľ vyučuje ( žiacke súťaže, didaktické testy zadané naraz vo všetkých paralelných triedach, úspešnosť prijatia žiakov na vyšší stupeň školy a pod.)
  • Sledovania pokroku žiakov vo výsledkoch pod vedením učiteľa
  • Hodnotenia výsledkov pedagogických zamestnancov v oblasti ďalšieho vzdelávania, tvorby učebných pomôcok, mimoškolskej činnosti a pod.
  • Hodnotenia pedagogických a odborných zamestnancov manažmentom školy.
  • Vzájomného hodnotenia učiteľov (čo si vyžaduje aj vzájomné hospitácie a „otvorené hodiny“)
  • Hodnotenia učiteľov žiakmi

 

  1. Hodnotenie školy

Cieľom hodnotenia je:

- aby žiaci a ich rodičia získali dostatočné a hodnoverné informácie o tom, ako zvládajú požiadavky na ne kladené,

-  aby aj verejnosť vedela, ako škola dosahuje ciele, ktoré sú na žiakov kladené v ŠVP.

Dôraz je kladený na:

  • konštatovanie úrovne stavu,

-     zisťovanie súvislostí a okolností, ktoré výsledný stav ovplyvňujú.

Vlastné hodnotenie školy je zamerané na:

  • Ciele, ktoré si škola stanovila, najmä v koncepčnom zámere rozvoja školy a v školskom vzdelávacom programe a ich reálnosť a stupeň dôležitosti
  • Posúdenie toho, ako škola spĺňa ciele, ktoré sú v Štátnom vzdelávacom programe
  • Oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky, oblasti, v ktorých škola dosahuje slabšie výsledky, včítane návrhov a opatrení.

 

Monitorujeme pravidelne:

  • Podmienky na vzdelanie
  • Spokojnosť s vedením školy a učiteľmi
  • Prostredie – klímu školy
  • Priebeh vzdelávania – vyučovací proces - metódy a formy vyučovania
  • Úroveň podpory žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
  • Výsledky vzdelávania
  • Riadenie školy
  • Úroveň výsledkov práce školy

 

Kritériom pre nás je:

  • Spokojnosť žiakov, rodičov, učiteľov
  • Kvalita výsledkov

 

Nástroje na zisťovanie úrovne stavu školy sú:

  • Dotazníky pre žiakov a rodičov
  • Analýza úspešnosti žiakov na súťažiach, olympiádach
  • SWOT analýza

 

 


Voliteľné predmety:

 

Tvorba životného prostredia

Práca s informáciami a komunikácia ( alebo učíme sa učiť)

Výchova k rodičovstvu a etike intímnych vzťahov

Regionálna výchova

Cvičenia z estetickej výchovy

Výtvarné spracovanie materiálu

Spoločenská výchova

Spotrebiteľská výchova

Geografia cestovného ruchu

Mediálna výchova

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou
    Sninská 318/16
  • 057/7581890, riaditeľ
    0910 903 280, školská jedáleň

Fotogaléria