Koncepcia rozvoja školy na roky 2021 - 2026
Koncepcia rozvoja ZŠ s MŠ Sninská 318/16, Zemplínske Hámre
Koncepcie
Vízia
Učme to, čo deti žiadajú a potrebujú pre svoju budúcnosť
Návrh Koncepcie rozvoja Základnej školy s materskou školou, Sninská 318/16, 067 77 Zemplínske Hámre ( ďalej ZŠ s MŠ ) sa opiera o oficiálny dokument Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania „ Kvalitné a dostupné vzdelanie pre Slovensko 2018 – 2027 “. Myšlienka rozvoja školy vychádza a je v súlade so strategickým dokumentom ministerstva školstva „Učiace sa Slovensko“, ktoré predstavuje základ pre formuláciu národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania.
Predkladaný dokument je vypracovaný ako podklad pre výberové konanie na funkciu riaditeľa školy. Jedná sa o návrh koncepcie rozvoja školy, ktorá vyjadruje manažérske zámery na päť rokov dopredu. Východiskovou témou dokumentu je jedna z troch prierezových tém národného programu – prepojenie systému výchovy a vzdelávania s potrebami ekonomiky a trhu práce. Veríme, že plán rozvoja a dané koncepčné ciele môžu pozitívne ovplyvniť budúcnosť školy.
Koncepcia rozvoja ZŠ s MŠ je zameraná na riešenie krátkodobých a dlhodobých koncepčných zámerov.
rKoncepcia rozvoja školy 2021-2026Základnej školy s materskou školou, Sninská 318/16, 067 77 Zemplínske Hámre ( ďalej ZŠ s MŠ ) sa opiera o oficiálny dokument Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania „ Kvalitné a dostupné vzdelanie pre Slovensko 2018 – 2027 “. Myšlienka rozvoja školy vychádza a je v súlade so strategickým dokumentom ministerstva školstva „Učiace sa Slovensko“, ktoré predstavuje základ pre formuláciu národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania.
Vízia
Učme to, čo deti žiadajú a potrebujú pre svoju budúcnosť
Základné východiská školy
Súčasný vzdelávací proces sa realizuje v plnoorganizovanej ZŠ s MŠ. V školskom roku 2020 - 2021 mala škola 9 ročníkov v 7 triedach, nakoľko na primárnom stupni vzdelávania došlo k spájaniu tried 1. až 4. ročníka Celkový počet detí a žiakov bol na škole 92, z čoho bolo 21 detí v MŠ a 71 žiakov v ZŠ. V šk. roku 2021/22 je zapísaných do 1. ročníka ZŠ 11 detí a školskú dochádzku ukončilo 10 žiakov deviateho ročníka. V škole pracuje celkovo 20 zamestnancov, z čoho je 12 pedagogických zamestnancov. V škole sa nachádza osem učební ( tried ), jedna počítačová učebňa, jedna trieda ŠKD, MŠ a samostatná budova telocvične. Triedy sú vybavené interaktívnymi tabuľami. Na škole pracuje aj asistent učiteľa.
Orientácia na partnerov, spolupráca školy a verejnosti
V uplynulom období škola nadviazala spoluprácu s OÚ Zemplínske Hámre, Úniou Žien, CPPPaP Snina, Fénix Humenné, RÚVZ Humenné, Hasiči – Zemplínske Hámre, Zápasníckym klubom a TJ Vihorlat Zemplínske Hámre, Gymnázium Snina. Je potrebné participovať na tejto spolupráci a hľadať možnosti ďalšieho rozšírenia spolupráce s partnermi nielen na okresnej úrovni. Rozvíjať spoluprácu so zahraničnými školami, snažiť sa zapojiť do výzvy cezhraničnej spolupráce v novom programovom období, resp. do projektu medzinárodnej výmeny ERASMUS plus.
Participácia na projektoch
V uvedenom období je potrebné prehodnotiť a participovať na tých projektoch, ktoré sú prospešné, aktivizujú a podporujú rozvoj žiakov školy. Ide o projekty Infovek, Škola podporujúca zdravie, Strom života, Goodyer – bezpečná škôlka, Adamko hravo – zdravo, Včas začať – účinne pomôcť. Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania, Storytelling, Komplexný poradenský systém prevencie a ovplyvňovania sociálno - patologických javov v školskom prostredí, Moderné vzdelávanie - didgitálne vzdelávanie pre všeobecno - vzdelávacie pradmety, Etwinning a Code week. Byť aktívny a zapájať sa do nových projektrov štrukturálnych fondov EÚ, projektov regionálneho školstva, ale aj projektov, výziev a grantov iných vyhlasovateľov a nadácií.
Koncepcia rozvoja jednotlivých oblastí školy
Pre naplnenie vízie: „ Učme to, čo deti žiadajú a potrebujú pre svoju budúcnosť “ sa chcem zamerať na skvalitnenie práce v oblastiach:
- Oblasť výchovno-vzdelávacia.
- Oblasť riadiaca a personálna.
- Oblasť materiálno-technická a ekonomická.
- Finančné krytie a oblasť rozvojových projektov
Koncepciu viď v prílohe.
Záver
Každá škola je zložitý a premenlivý systém vzájomne previazaných prvkov, v ktorom nie je možné dosiahnuť dodkonalého stabilného stavu, keď už nebude čo zlapšovať. Prvoradou úlohou riaditeľa je:
- motivovať svojich spolupracovníkov,
- získať ich pre presadzovanie kvality pre permanentné zlepšovanie všetkých procesov, ktoré v škole prebiehajú.
Budeme sa snažiť motivovať učiteľov, aby presadzovali vo svojej zodpovednej práci 4 základné princípy, na ktorých sa buduje vzťah učiteľ – žiak, motivácia na učenie a sebarozvoj: kongruencia (zhoda), akceptácia, empatia a autoevaluácia.
V spolupráci s pedagógmi a so súhlasom rodičov postupne zavádzať:
-
prvky otvoreného vyučovania, napr. 1 deň v týždni uskutočniť prácu v kruhu, deň projektov, deň exkurzií či praktické činnosti mimo školy,
-
postupne meniť tradičné prostredie školy na „ byt - detskú izbu, obývačku“, kde sú kvety, veľa pomôcok, kníh...alebo iné netradičné prostredie v závislosti od individuálnej kreativity vyučujúcich – Komunitný typ škôl,
-
na primárnom stupni ZŠ preferovať tvorivé vyučovanie s prvkami regionálnej, environmentálnej a globálnej výchovy a vzdelávania, inkluzívneho vyučovania s využívaním medzipredmetových vzťahov a didaktických hier,
-
na nižšom sekundárnom stupni ZŠ postupne zavádzať prvky skupinových a kooperatívnych foriem vyučovania, projektovú, problémovú a výskumnú koncepciu vzdelávania, bádateľské, experimentálne a autonómne učenie sa.
V edukačnom procese budeme podporovať:
- tvorivú činnosť žiakov pod vedením skúsených pedagógov, nové žiacke aktivity, prácu s talentovanými žiakmi a osobitne prácu so žiakmi vyžadujúcimi špecifickú starostlivosť – inklúzia vzdelávania, nie separácia, dodržiavanie psychohygieny počas vyučovania, snahu o pozitívne hodnotenia žiakov za účelom motivácie k lepším učebným výsledkom i zlepšenia dochádzky, spoluprácu s psychológom, špeciálnym pedagógom, právnikom a inými odborníkmi, efektívne partnerstvo s rodičmi, zriaďovateľom, mládežníckymi a inými organizáciami, v spolupráci s rodičmi prerokujeme možnosť zavedenia a organizovania aj netradičných foriem ZRPŠ a vzájomnej komunikácie.
Vychádzajúc z týchto poznatkov sa budeme usilovať o to, aby sa škola stala školou rodinného typu, školou podporujúcou moderné vzdelávanie, zdravie ( aj duševné ) a školou, ktorá vo svojej výchovno – vzdelávacej práci využíva nové poznatky, inovatívne a alternatívne metódy a formy práce. Školou, ktorá dobre pripraví žiaka na jeho ďalšie vzdelávanie v modernej Európe.
Uvedená koncepcia rozvoja ZŠ s MŠ Zemplínske Hámre na obdobie rokov 2021 -2026 je vypracovaná na základe poznatkov a analýz reálneho stavu a podmienok. Plány a predsavzatia vychádzajú z reálnych personálnych a finančných možností školy. Plnenie koncepcie e vyhodnocované raz ročne.
Vypracoval: Ing. Ladislav Mihók, riaditeľ ZŠ s MŠ, august 2021