- PROJEKTY
- Škola podporujúca zdravie
- Adamko hravo - zdravo
- Goodyear - bezpečná škôlka
- Včas začať- účinne pomôcť
- Komplexný poradenský systém prevencie a ovplyvňovania sociálno-patologických javov v školskom prostredí.
- Čítajme si
- Záložka do knihy spája školy
- Čítame pre radosť
- Hrdá škola
- Olympijský odznak všestrannosti
- Láska kvitne v každom veku
- Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok
- edIT2
- DigiEDU
Goodyear - bezpečná škôlka
Goodyear- bezpečná škôlka
Projekt „Goodyear – Bezpečná škôlka“ sa zameriava na najzraniteľnejších účastníkov v cestnej premávke, na deti – chodcov.
Deti v predškolskom veku sa pri svojom pohybe na ceste často správajú úplne nepredvídateľne a zdanlivo nelogicky. Navyše, nie sú schopné udržať pozornosť, nevedia sa sústrediť a ľahko sa rozptýlia. V kombinácii s nízkou schopnosťou odhadu rýchlosti a správania sa ostatných sú veľmi rizikovými účastníkmi cestnej premávky. Vzhľadom na svoju veľkosť a hmotnosť sa môžu ľahko stať obeťami dopravnej nehody, v lepšom prípade môžu nehodu zaviniť. Zásadnú úlohu v príprave bezpečného pohybu detí na cestách a v ich blízkosti hrajú v predškolskom veku predovšetkým rodičia a ostatní príbuzní, ktorí sa s deťmi vonku pohybujú a sprevádzajú ich napríklad do a zo škôlky. Prinášame pre nich niekoľko základných rád:
· Naučte dieťa rozoznať rozdiel medzi vozovkou a chodníkom.
· Bezpečná časť chodníka je vždy najviac vzdialená od vozovky. Učte dieťa chodiť po tejto strane chodníka.
· Pri prechádzaní učte dieťa, aby nebehalo a vždy voľte najkratšiu trasu cez vozovku, primárne po vyznačenom prechode, ak je dostupný.
· Ak nie je možné využiť na prechádzanie vyznačený prechod pre chodcov, nadchod či podchod, naučte dieťa vybrať si v okolí najvhodnejšie miesto na prechádzanie. Bude to miesto, odkiaľ má dobrý výhľad na čo najdlhší úsek cesty v oboch smeroch a kde na neho zároveň dobre vidia blížiaci sa vodiči.
· Pri prechádzaní mimo prechod upozornite dieťa na zvýšené riziko.
· Dieťa by si malo čo najskôr osvojiť základný postup pri prechádzaní: zastaviť, rozhliadnuť sa, pokojne ale čo najrýchlejšie prejsť.
· Učte dieťa sledovať premávku okolo seba a zoznamujte ich s jej základnými pravidlami, dopravnými značkami a so semaformi. Okrem zraku by malo používať i sluch, často je nemožné zbadať blížiace sa nebezpečenstvo.
· Pri vysvetľovaní a nacvičovaní pravidiel prechádzania sa snažte vžiť do roly dieťaťa. Nie vždy môže vzhľadom na svoju výšku vidieť to, čo vy.
· Používajte jednoduché a jasné povely: „Zastav sa!“ „Stoj!“ „Choď!“
· Obliekajte deti do výrazného farebného oblečenia s reflexnými prvkami.
Vy ste vzorom a učiteľom, preto svojim deťom choďte vždy príkladom!